Deze twee bijzondere exposities zijn tijdens het Jaarevent de hele dag te bezoeken in de Maurits- en Constantijn Foyer.
Expositie 1:
Je kan als familielid of vriend wel blijven hopen dat de Alzheimer er niet is, maar het is er.
En het gaat niet meer over. Dat is gruwelijk, laat daar geen misverstand over bestaan.
Maar trek jezelf aan je haren omhoog en accepteer dat de ziekte er is.
Ga mee op reis. Improviseer, speel en beweeg mee.
Stap in die nieuwe wereld, waarin mensen met dementie kunnen zijn ‘wie zij aan het worden zijn’.
Als je dat niet doet, laat je ze in de steek en in eenzaamheid achter.
Dat is wat wij Fluisteren noemen.
Fotograaf Cigdem Yuksel en dramaturg Anne-Marth Hogewoning ontwikkelden onder regie van Adelheid een methodiek, waarin zij families verleiden door hun verlegenheid heen te huiveren en AlzheimerFluisteraars te worden.
Zij duiken in verhalen van families en creëren samen met hen een situatie waarin zij openlijk hun gêne laten varen en durven te gaan meebewegen met hun dierbare. Zo kruipt de 44-jarige Gerard bij zijn moeder in bed, omdat zij angstig is en danst Liesbeth met haar moeder zoals ze dat als kind ook met haar deed. Deze stap vangt Cigdem met haar camera. Met hun eigen beeld en verhaal op briefkaarten en posters gaan Fluisteraars als ambassadeurs op stap.
In september 2018 is in FOAM de aftrap gegeven voor het op reis gaan van de expositie 'zie wie ik aan het worden ben'. De portretten en verhalen van de AlzheimerFluisteraars reizen langs zorg- en buurthuizen, scholen en bibliotheken.
Expositie 2:
Mag ik gaan
Zeven portretten in woord en beeld van mensen die leven met dementie. Allemaal hebben ze gekozen voor euthanasie, ze weten het zeker, maar de werkelijkheid blijkt soms weerbarstig. Samen met hun geliefden worstelen ze met vragen als: ‘wanneer is het moment dat ik niet meer verder wil, hoe zorg ik dat ik niet te laat ben, mag ik dit mijn partner wel aandoen?’
Huisarts Constance de Vries en kunstenaar Herman van Hoogdalem keken en luisterden. Zij als behandelend arts, hij als portrettist en interviewer. Ze vonden elkaar in hun wens deze mensen een stem en een gezicht te geven.
Jaarevent Deltaplan Dementie 2018
Denijs Guijtinfo@deltaplandementie.nl
Denijs Guijtinfo@deltaplandementie.nl
2018-11-19
2018-11-19
Jaarevent Deltaplan Dementie 2018Jaarevent Deltaplan Dementie 20180.00EUR
Jaarbeurs UtrechtJaarbeurs UtrechtJaarbeursplein 3521 AL Utrecht Nederland