Program

Download program

Download poster session program

 

Day 1

Sunday, March 18, 2018
at Science Centre Delft

Day 2

Monday, March 19, 2018
at Theater de Veste, Delft


Time
 

Program
 

Time
 

Program
 
Registration and welcome tea & coffee
12:15 – 13:00
Registration and welcome tea & coffee
08:15 – 09:00

Parallel workshops
chaired by: workshops organizers
13:00 – 16:00

including coffee break at 14:30 – 14:45

Sessions opening
by conference chairs
and presentation of the team

Merle de Kreuk & David Weissbrodt
(TU Delft, NL)
09:00 – 09:15
13:00 Workshop 1:
Granules / Biofilms
stability


Organizers:
Aqeel, Weissbrodt, Wilén, Wolfaardt, Liss

(Queen's Univ., CA; TU Delft, NL; Chalmers UT, SE; Stellenbosch Univ., ZA; Ryerson Univ., CA)

Plenary session
chaired by: Merle de Kreuk & David Weissbrodt
09:15 – 10:00



 

13:00 Workshop 2:
Exopolymers
extractions


Organizers:
Lin, Lotti, Paul

(TU Delft, NL; Polimi, IT; INSA Toulouse, FR)
09:15

Jules van Lier &
Mark van Loosdrecht

(TU Delft, NL)

13:00 Workshop 3:
Continuous
systems


Organizers:
Haaksman, Pronk, van Dijk, van Loosdrecht

(TU Delft, NL; RHDHV, NL)
09:45 Eberhard Morgenroth
(Chair IWA SG Biofilms, ETH Zürich + Eawag, CH)
Break
16:00 – 16:30
Break
10:00 – 10:30
Welcome by organizing committee, IWA executive director, and local authority
chaired by: Merle de Kreuk & David Weissbrodt
16:30 – 17:30
Session 1
Granular sludge functionalities

chaired by: Robbert Kleerebezem & Jan Dries
10:30 – 12:10
16:30 Organizing committee 10:30 K101
Satoshi Okabe
(Hokkaido Univ., JP)
16:50 Kalanithy Vairavamoorthy
(IWA executive director)
11:00 F101
Mary Luz Barrios-Hernández
(Unesco IHE, NL)
17:10 Michiel van Haersma Buma
(Dijkgraaf of Hoogheemraadschap van Delfland, the Waterboard of the municipalities of Delft, Midden-Delfland, The Hague)
11:05 O101
Aina Soler-Jofra
(UAB, ES; TU Delft, NL)
17:30

Gatze Lettinga
(Emeritus Professor of Wageningen University & Research, and TU Delft PhD holder)

11:20 O102
Jamile Wagner
(Cebedeau, BE)
Welcome reception
17:45 – 19:00 
11:35 O103
Gang Guo
(HKUST, HK/CN)
11:50 O104
Alexander Hendriks
(TU Delft, NL)
12:05 Session 1 closure
   

Sponsors information
chaired by: Merle de Kreuk & David Weissbrodt

12:10-12:30

Paques, Paula Gonzalez, Head Global Services

Biothane Veolia, Jorien van Geest, Sales Manager

Royal HaskoningDHV, Andreas Giesen, Director Technology

    Lunch
12:30 – 13:45
     Session 2
Mechanisms of granule formation

chaired by: Belinda Sturm & Lenno van den Berg
13:45 – 15:30
      13:45 K201
Britt-Marie Wilén
(Chalmers UT, SE)
      14:15 F201
Toshimitsu Kodera
(Soka Univ., JP)
      14:20 O201
Manuel Layer
(Eawag, CH)
      14:35 O202
Hussain Aqeel
(Queen's Univ., CA)
    14:50 O203
Sitong Liu
(Peking Univ., CN)
    15:05 O204
Esmée Joosten
(INRA Narbonne, FR)
    15:20 Session 2 closure
   

Group picture of conference delegates
main conference room
15:25

      Break
15:30 – 16:00
      Session 3
Characterization of granular sludge and EPS

chaired by: Thomas Seviour & Danny de Graaff
16:00 – 17:30
      16:00 K301
Catherine Kirkland
(Montana State Univ., US)
      16:30 F301
Anna Trego
(NUI Galway, IE)
      16:35 O301
Su Bensheng
(Beijing UCT, CN)
      16:50 O302
Simon Felz
(TU Delft, NL)
    17:05 O303
Andy Lomas
Yuemei Lin

(Univ. of London, UK; TU Delft, NL)
    17:20 Session 3 closure
     

Poster session I
and aperitif
17:30 – 18:30
Download poster session program

   

Management Committee of IWA Biofilms SG
18:30-20:00

IWA Fellows Social Event
20:00 onward

  

Day 3

Tuesday, March 20, 2018
at Theater de Veste, Delft

Day 4

Wednesday, March 21, 2018
at Theater de Veste, Delft and Technical tours


Time
 

Program
 

Time
 

Program
 
Welcome tea & coffee
08:15 – 09:00
Welcome tea & coffee
08:15 – 09:00
Session 4
Granular sludge microbiomes

chaired by: Christof Holliger & Marta Cerruti
09:00 – 10:45
Session 8
Application of granular sludge technologies

chaired by: Mario Pronk & Romain Lemaire
09:00 – 11:15
09:00 K401
Fons Stams
(WUR, NL)
09:00 K801
Edward van Dijk
(TU Delft, NL)
09:30 F401
Marco Prevedello
(DTU, DK)
09:30 F801
Adrienne Willoughby
(CH2M, CA)
09:35 O401
Muhammad Ali
(KAUST, SA)
09:35 O801
Mark de Blois
(H2Oland, SE)
09:50 O402
Meng Yabing
(Sun Ya-tsen Univ., CN)
09:50 O802
Simon Bengtsson
(Promiko, SE)
10:05 O403
Aline Adler
(EPFL, CH)
10:05 O803
Adrianus van Haandel
(UFCG, BR)
10:20 O404
Nina Gubser
Lorena Guimarães

(TU Delft, NL; UFSC, BR)
10:20 F802
Santiago Pacheco-Ruiz
Thierry Arnaud

(Biothane, NL / Veolia, FR)
10:35 Session 4 closure 10:25 O804
Jim Field
(Univ. of Arizona, US)
Break
10:45 – 11:15
10:40 O805
Heng Xu
(Tsinghua Univ., CN)
10:55 O806
Juan Castilla Archilla
(NUI Galway, IE)
11:10 Session 8 closure
Session 5
Granular sludge reactors

chaired by: Henri Spanjers & Viktor Haaksman
11:15 – 13:00
Break
11:15 – 11:45
11:15 K501
Anuska Mosquera-Corral
(USC, ES)
Granular sludge application forum
chaired by: Jules van Lier & Mark van Loosdrecht
11:45 – 12:50
11:45 F501
Quan Yuan
(Tsinghua Univ., CN)
11:45 Biothane Veolia, anaerobic granular sludge, by Jeroen van der Lubbe
11:50 O501
Dainis Sudmalis
(WUR, NL)
11:55 Paques, anaerobic granular sludge and Anammox, by Jaap Vogelaar
12:05 O502
Mingsheng Jia
(Ghent Univ., BE)
12:05 RHDHV, aerobic granular sludge, by Andreas Giesen
12:20 O503
Germán Buitrón Méndez
(NUA Mexico, MX)
Debate
12:15 – 12:45
12:35 O504
Jinte Zou
(Zhejiang Univ, CN)
12:45 Forum summary and closure
12:50 Session 5 closure

Sessions closure by conference board
David Weissbrodt & Jules van Lier
12:50 – 13:00

Lunch
13:00 – 13:30

Poster session II
and dessert
13:30 – 14:30

Download poster session program

Technical tours
including bus transport, lunch bags
13:15 – 20:00
Session 6
Modelling of granular sludge processes

chaired by: Eveline Volcke & Cristian Picioreanu
14:30 – 16:15
14:30 K601
Damien Batstone
(U Queensland, AU)
13:15 Technical tour 1
Aerobic plant
15:00 F601
Eveline Volcke
(Ghent University, BE)
13:15 Technical tour 2
Anaerobic/Anammox plants
15:05 O601
Hannah Feldman
(DTU, DK)
20:00 Expected return in Delft from technical tours
15:20 O602
David Weissbrodt
(TU Delft, NL)
   
15:35 O603
Yolaine Bessière
(INSA Toulouse, FR)
   
15:50 O604
Belinda Sturm
(Univ. of Kansas, US)
   
16:05 Session 6 closure    
Break
16:15 – 16:45
    
Session 7
Product and resource recovery
using granular sludge

chaired by: Steven Liss & Nicolas Derlon
16:45 – 18:30
   
16:45 K701
Etienne Paul
(INSA Toulouse, FR)
   
17:15 F701
Thomas Dobbeleers
(University of Antwerp, BE)
   
17:20 O701
Sara Johansson
(Lequia, ES)
   
17:35 O702
Marco de Sanctis
(IRSA, IT)
   
17:50 O703
Lydia Jahn
(TU Wien, AT)
   
18:05 O704
José Carvajal Arroyo
(Ghent Univ., BE)
   
18:20 Session 7 closure    
Break and Walk to Gala Dinner
18:30 – 19:30
   

Gala dinner at Museum Prinsenhof Delft
19:30 – 22:30

19:30 Reception

Keynote "Antonie van Leeuwenhoek"
Lesley A. Robertson, FRSB
(Delft School of Microbiology Archives)
20:00

20:30 Dinner

Oral and poster presentation awards
with Kalanithy Vairavamoorthy (IWA Executive Director) & Eberhard Morgenroth (Chair IWA SG Biofilms) 

Dessert

 

 

ticket sales
 ticket sales