Expertsessies

1. De dynamiek van arbeidsproductiviteit

Michael Polder (CBS), Mark van der Plaat (CPB)

De arbeidsproductiviteit groeide in de laatste jaren minder sterk dan de decennia daarvoor. een groeiende arbeidsproductiviteit verhoogt de welvaart van een land en de winst van ondernemingen. In deze sessie gaan de sprekers in op nieuw onderzoek van het CPB en CBS. Welke effecten hebben sectorstructuren en de verdienstelijking van Nederland op de productiviteit en welke lessen zijn er voor de toekomst?

 

2. Handelsbeleid en handelspolitiek

Loe Franssen (CBS), NTB

Mondiale handelsstromen veranderen snel onder invloed van geopolitieke spanningen, protectionisme en nieuwe internationale afspraken zoals handelsakkoorden. Wat betekenen deze ontwikkelingen voor Nederland, Europese bedrijfsleven en de manier waarop landen in de toekomst gezamenlijk afspraken maken rondom internationale handel? Wat kunnen handelsakkoorden tussen de EU en andere landen (bijv. Canada) bijdragen aan de internationale handel en wie maakt er gebruik van? In deze sessie, georganiseerd door het CBS tezamen met een expert uit het veld gaan we in op de belangrijkste trends en bespreken we de huidige uitdagingen voor beleid en bedrijfsleven.
 

3. Klimaatrisico's en klimaatinvesteringen

Olaf Koops (CBS), Trond Husby (DNB)

Klimaatverandering heeft ingrijpende gevolgen, voor mensen, bedrijven en de economie. In deze deelsessie nemen de sprekers je mee in de risico’s van klimaatverandering voor de financiële sector en wat bedrijven en huishoudens doen om klimaatverandering tegen te gaan. Welke impact kan klimaatverandering hebben op de financiële sector? Welke investeringen doen bedrijven, huishoudens, en overheden om de klimaatverandering te beperken?
 

4. Afhankelijkheid van internationale handel

Klaas de Vries, Tom Notten, Khee Fung (CBS), Paul Verlinden (Metaalunie)

Nederland is een handelsland, en verstoringen in de internationale handelsstromen zijn in Nederland vaak te merken. In deze deelsessie gaan de sprekers in op de Nederlandse afhankelijkheid van de internationale handel. Wat is het effect van de export op de economische groei? Wie zijn, direct en indirect, onze grootste handelspartners? Wat zijn de effecten van handelsbeperkingen op de export van Nederlandse bedrijven?