Woningmarktsymposium 2026
Aanmelden
Woningmarktsymposium 2026
  • Home
  • Programma
  • Keynote sprekers
  • Ronde 1 break-out sessies
  • Ronde 2 break-out sessies
  • Panel
  • Aanmelden
  • Contact
  • Locatie
Woningmarktsymposium 2026
  • Home
  • Programma
  • Keynote sprekers
  • Ronde 1 break-out sessies
  • Ronde 2 break-out sessies
  • Panel
  • Aanmelden
  • Contact
  • Locatie
  • Login

Ronde 2 break-out sessies

Tijdstip: 13:30 - 14:30 uur

1. Vertraging of versnelling van de woningbouw door AI en IOP versnelling woningbouw
Sprekers: Remko Duursma (CBS), Richard Derksen & Irene Niet (BZK) en gemeente Almere

Op dit moment duurt de ontwikkeling van een woningbouwproject gemiddeld tien jaar. Dat is te lang voor mensen die met smart zitten te wachten op een woning. Remko Duursma van het CBS zal deze sessie inleiden met cijfers over gemiddelde doorlooptijden van woningbouwprojecten. Erna zie je in deze sessie hoe je met digitalisering als provincie of gemeente invulling kunt geven aan een toekomstvisie. Je krijgt praktijkvoorbeelden hoe bijvoorbeeld digital twins en AI nu al worden ingezet en hoe deze tools helpen om in alle complexiteit tot beter afgewogen en gedragen beslissingen te komen. Een must voor iedereen die werkt aan gebiedsontwikkeling. We nemen je ook mee in hoe we met slimme digitalisering het traject van gebiedsontwikkeling tot realisatie van woningen willen halveren. Dit is een van de 50 acties uit het actieplan van de taskforce versnellen Woningbouw.

2. Betaalbaarheid van het wonen
Sprekers: Zef Janssen (CBS), Matthijs Korevaar (EUR) en een woningzoekende aan het woord

Betaalbaarheid is al jaren een van de belangrijkste thema’s op de woningmarkt. Tegelijkertijd ontstaat er een opvallende paradox: als we kijken naar de gemiddelde huurder en eigenaar-bewoner, is de betaalbaarheid de afgelopen jaren juist verbeterd. Maar wie beter naar de cijfers kijkt ziet dat achter dat gemiddelde grote verschillen schuil gaan. Voor welke groepen staat de betaalbaarheid wél onder druk? En wat betekent dat voor het woonbeleid?

3. Registratie en huisvesting van arbeidsmigranten
Sprekers: Han Nicolaas (CBS), Youri Seidler (RISBO) en Carolien Lubberhuizen (RadarAdvies)

In Nederland wonen en werken meer dan 900.000 arbeidsmigranten, vaak afkomstig uit Oost-Europa. Wie zijn toch die mensen uit Zuid- of Oost-Europa die zorgen dat de schappen in de winkels gevuld blijven en waar wonen ze? De huisvesting van arbeidsmigranten is een belangrijk aandachtspunt. Er zijn te weinig locaties, huisvesting is vaak van slechte kwaliteit. Daarnaast zijn arbeidsmigranten voor huisvesting nog te vaak afhankelijk van werkgevers en betalen ze er vaak te veel voor. Han Nicolaas van het CBS neemt ons in deze sessie mee in de laatste statistieken en registratiecijfers van arbeidsmigranten waarna Carolien Lubberhuizen van Radaradvies ons meeneemt in de rol van huisvesting in de aankomst van arbeidsmigranten. Zij is om te begrijpen hoe het leven van een arbeidsmigrant eruitziet er zelf een geworden voor een aantal maanden. Zij vertelt over haar ervaringen van werken en wonen met en tussen arbeidsmigranten. We sluiten deze sessie af met een inkijkje in een recent gestarte studie naar de woonsituatie en woningbehoefte van arbeidsmigranten door Youri Seidler van RISBO.

4. Doorstorming ouderen
Spreker: Susan Van Klaveren (P31)

Veel ouderen wonen alleen of met zijn tweeën in een ruime woning, terwijl veel jongeren en starters juist op zoek zijn naar een ruimere woning. Het verhuizen van ouderen naar kleinere, beter passende woningen wordt daarom vaak gezien als een belangrijke manier om meer ruime woningen beschikbaar te maken én ouderen te stimuleren te verhuizen naar een woning die beter aansluit bij hun woonbehoeften. Maar hoe werkt dit in de praktijk? Wat zijn de ervaringen met het stimuleren van deze doorstroming?


5. Ontwikkelingen investeringsklimaat woningmarkt
Sprekers: Arno v/d Vlist (RUG) & Dorinth van Dijk (DNB)

Een goed investeringsklimaat is essentieel voor de realisatie van voldoende betaalbare (huur)woningen. Maar hoe kan het investeringsklimaat objectief worden gemeten, en wat zijn de recente ontwikkelingen? In deze sessie presenteert Arno van der Vlist de ontwikkelingen in het investeringsklimaat in de middenhuur. Hij gaat in op de achtergrond van de monitor Middenhuur, die in samenwerking met wetenschap, marktpartijen en overheid is ontwikkeld, en laat zien hoe deze kan worden ingezet ter ondersteuning van beleidsvorming.
Vervolgens gaat Dorinth van Dijk in op de vraag welke partijen de benodigde investeringen in nieuwe huurwoningen zouden kunnen financieren. Op basis van recent onderzoek van De Nederlandsche Bank bespreekt hij hoe ontwikkelingen in rente, regelgeving en fiscale behandeling de investeringsbereidheid van institutionele, internationale en particuliere beleggers beïnvloeden. Wat betekenen deze ontwikkelingen voor de financiering van nieuwe huurwoningen, en welke voorwaarden zijn nodig om voldoende kapitaal aan te trekken voor de woningbouwopgave?

6. Geschiedenis van de volkshuisvesting
Spreker: Martijn Eskinasi

Woningmarktsymposium 2026

Woningmarktsymposium 2026Registratiewebsite voor Woningmarktsymposium 2026

Erwin van Mierlowoningmarktsymposium@cbs.nl

Erwin van Mierlowoningmarktsymposium@cbs.nlhttps://www.aanmelder.nl/176556

2026-11-16

2026-11-16

OfflineEventAttendanceMode

EventScheduled

Woningmarktsymposium 2026Woningmarktsymposium 20260.00EUROnlineOnly2019-01-01T00:00:00Z

Mariënhof AmersfoortMariënhof AmersfoortKleine Haag 2 3811 HE Amersfoort Nederland