Leiderschap onder de oppervlakte
Wat levert het op:
Onder de oppervlakte van ons gedrag ligt een ‘ijsberg’ vol onzichtbare lagen: je gevoelens, persoonlijke waarden, overtuigingen én angsten. Door die lagen beter te leren kennen met gerichte reflectie- en begeleidingsoefeningen krijg je helder wat jouw gedrag stuurt. Zodat je als leider eigenaarschap kunt nemen over hoe jij wilt reageren, of richting bepaald op een authentieke manier. Bovendien maakt echt snappen hoe jezelf in elkaar zit samenwerking makkelijker en leuker. Ook is het eenvoudiger collega’s te begeleiden in een persoonlijk leerproces als je die zelf hebt doorlopen.
Op verschillende manieren oefenen we hoe je die inzichten kunt omzetten in krachtig, effectief leiderschap. Bijvoorbeeld door niet weg te bewegen van spannende of lastige situaties, maar erbij te blijven zonder dat er direct iets hoeft. Dit geeft ruimte voor bewuste en goed passende keuzes. Waarmee je als leider niet alleen effectief, maar ook vanuit verbinding sturing geeft en faciliteert.
Wat gaan we doen:
- Expeditie in je ijsberg:
Via creatieve opdrachten en spiegelgesprekken breng je in kaart welke onbewuste drijfveren en blokkades jou vormgeven. - Angsten exploreren:
In duo’s en kleine groepen onderzoeken we onze angsten en op welke manier deze ons helpen en soms in de weg staan. En hoe we daar effectief mee om kunnen gaan in ons werk als leidinggevende. - Reis naar je kernwaarden:
Door gerichte reflectie en visualisatiewerk onderzoeken we de voor jou belangrijke kernwaarden en wat dat betekent. - Vragen met impact:
Je oefent met krachtige vraagvormen die niet alleen nieuwsgierigheid wekken, maar ook ruimte scheppen voor groei en inzicht bij jezelf en je team.
Voorbereiding:
Geen – kom met een open geest en de moed om diep te durven gaan!
Praktisch:
- Duur: 1 dag
- Trainers: Chris Moser en Hajo de Boer
- Locatie: ntb
- Datum & tijd: 9 oktober 2025 | 09:00 - 17:00 uur
OGSM in de praktijk
Wat levert het op:
Je leert hoe je effectief werkt met een bestaande OGSM. Want in de praktijk is dat niet altijd eenvoudig. Hoe zorg je dat iedereen de koers snapt én zich eraan committeert? Wat doe je als doelen te abstract blijven, of afspraken niet worden nagekomen?
We gaan in op herkenbare dilemma’s: hoe verdeel je verantwoordelijkheden zonder ze uit het oog te verliezen? Hoe maak je resultaten bespreekbaar – ook als ze tegenvallen? Hoe hou je de OGSM levend in de drukte van alledag?
Je krijgt praktische handvatten om met je OGSM te sturen op resultaat én samenwerking. We oefenen met het concreet maken van doelen (SMART), het creëren van draagvlak en het aanspreken op afspraken – zodat jullie OGSM geen papier blijft, maar richting geeft in het dagelijks werk.
Wat gaan we doen:
- OGSM in de praktijk
Tips and tricks voor het werken met een OGSM. Wat werkt wel en wat vooral niet. Hoe houd je het proces en het sturen op resultaat simpel en werkbaar? - Commitment
Samen aan de slag om meer invulling te geven aan het begrip commitment. Wat betekent het, hoe krijg je het en wat vraagt het van mij? - Accountability
Wat houdt dat in en hoe spreken we elkaar aan? Doordat we gaan werken met eigen voorbeelden, maken we een praktische stap naar het vormen van een cultuur waarin aanspreken en uitspreken gebruikelijk is. - Resultaatgerichtheid
Hoe zorg je voor opvolging van afspraken? We staan stil bij wat goed gaat, wat beter kan en hoe je daar op een goede manier op terugkomt.
Voorbereiding:
Breng je actuele OGSM of je belangrijkste doelstelling(en) mee, inclusief de bijbehorende KPI’s/Measures. Kies 1 doel waar je de komende 3 maanden actief mee aan de slag wilt.
Praktisch:
- Duur: 1 dag
- Trainers: Chris Moser en Hajo de Boer
- Locatie: ntb
- Datum & tijd: 11 december 2025 | 09:00 - 17:00 uur
Weerstand & groepsdynamiek
Wat levert het op:
In elk team ervaar je wel eens dat onuitgesproken spanningen of verborgen zorgen de samenwerking belemmeren. Misschien ontvlamt een conflict, of durft iemand ideeën niet te delen uit angst voor oordeel. In deze training gaan we ontdekken hoe je zulke situaties vroegtijdig herkent, benoemt en positief bijstuurt. Vanuit verschillende oogpunten. Waarmee je jouw team met vertrouwen en energie kunt laten samenwerken.
Dat vraagt om open te staan voor reflectie en lef om een veilige situatie te vormen waarin ook schuring opgezocht mag worden. Met als doel om samen tot betere resultaten en samenwerking te komen voor onze klanten en elkaar.
Wat gaan we doen:
We werken deze dag in drie blokken met een mix van theorie, praktijkcasussen uit jouw werkomgeving en interactieve oefeningen. De blokken zijn:
- Psychologische veiligheid:
Wat is het eigenlijk? Hoe werkt het? Wat zijn belangrijke elementen? En wat vraagt het van jou als leidinggevende? Praktische interventies om openheid en vertrouwen te stimuleren in jouw rol als leidinggevende. - Conflictmanagement:
Herkennen van vroege spanningssignalen en onderhuidse irritaties. We kijken naar jouw persoonlijke stijl in conflicthantering. Hoe kun je daar mee omgaan? We kijken samen naar een praktische aanpak. - Groepsdynamische interventies:
Inzicht in groepseffecten zoals rolverdeling, coalitievorming en uitsluiting. We onderzoeken manieren om samenwerking- en besluitvormingspatronen waar te nemen. We kijken welke praktische stappen jij in de groepsdynamiek van jouw team zou willen zetten en hoe je dat kunt doen.
Voorbereiding:
Je wordt tijdig geïnformeerd welke voorbereiding we van je vragen.
Praktisch:
- Duur: 1 dag
- Trainers: Chris Moser en Hajo de Boer
- Locatie: ntb
- Datum & tijd: 16 maart 2026 | 09:00 - 17:00 uur
Responsief leiderschap & maatschappelijke impact
Wat levert het op:
Je ontwikkelt leiderschap dat niet stuurt op controle, maar op vertrouwen en eigenaarschap. Je leert patronen herkennen, betekenis geven aan wat er speelt en responsief handelen – met oog voor de maatschappelijke impact die jij, jouw team en Bouwend Nederland als geheel willen maken. Zo draag je bij aan het realiseren van de ambities uit onze OGSM en langetermijnstrategie, gericht op maximale impact voor de sector én voor Nederland.
Wat gaan we doen:
We werken met praktijkgerichte oefeningen en reflectie op actuele opgaven van Bouwend Nederland. We onderzoeken de spanning tussen vertragen en versnellen, en oefenen met het nemen van ruimte én het bieden ervan. Je leert sturen zonder over te nemen, werken vanuit vertrouwen en afstemmen op wat de situatie echt vraagt. Zo scherpen we jouw leiderschapskompas – passend bij de opgaven die wij samen te realiseren hebben.
Wanneer is dit iets voor jou:
Als je een rol hebt waarin je richting geeft, en tegelijk open wilt blijven staan voor wat de situatie en mensen vragen. Als je midden in complexe opgaven staat en voelt dat jouw manier van leiden daarin het verschil kan maken. Zeker als je actief bijdraagt aan het realiseren van de gezamenlijke doelen van Bouwend Nederland.
Voorbereiding:
Je wordt tijdig geïnformeerd welke voorbereiding we van je vragen.
Praktisch:
- Duur: 1 dag
- Trainer: Thijs Vink
- Locatie: ntb
- Datum & tijd: 7 mei 2026 | 09:00 - 17:00 uur
Samen bouwen aan leiderschap
Samen bouwen aan leiderschap evenementen@bouwendnederland.nl
Samen bouwen aan leiderschap evenementen@bouwendnederland.nlhttps://www.aanmelder.nl/165946
2025-06-01
2026-04-30
OfflineEventAttendanceMode
EventScheduled
Samen bouwen aan leiderschap Samen bouwen aan leiderschap 0.00EUROnlineOnly2019-01-01T00:00:00Z
BouwhuisBouwhuisZilverstraat 69 2718 RP Zoetmeer Nederland